زندگینامه رسول ترک

زندگينامه رسول ترک…
نگاهی کوتاه به زندگینامه و شخصیت حاج رسول دادخواه خیابانی معروف به (رسول ترك)

در روز پنجم اسفند سال 1284 هجري شمسی در محله ي خیابان که یکی از محله هاي قدیمی شهر تبریز میباشد،كودكي چشم به جهان گشود که نامش را رسول گذاشتند و بعدها نام این محله (خیابان)و اسم شهري که آن کودك در آن متولد شده بود به عنوان قسمتی از اسم و فامیلی آن مولود بر سنگ قبرش حک گردید یعنی با نام حاج رسول دادخواه خیابانی تبریزي (در شناسنامه ي آن مرحوم رسول دادخواه خیابانی ثبت شده است )
نام پدرش مشهدي جعفر بود و مادرش نیز آسیه خانم نام داشت. آسیه خانم زنی بسیار مظلوم و آرام بود و آنطوري که دخترش (ربابه خانم) تعریف میکرد او یکی از زنهاي پاکدامنی بوده است که در جلسه هاي روضه ي امام حسین علیهالسلام بسیار گریان میشد و زیاد اشک میریخت. بنابراین رسول ترك در دامان مادري که با عشق و با گریه ي بر امام حسین علیهالسلام به فرزندانش شیر میداد بزرگ شد اما بازیهاي روزگاز کمکم رسول را در سنین جوانی به راههاي خلاف کشانید به خصوص بعد از سنین بیست و چهار سالگی که او مجبور شد شهر و دیارش تبریز را رها کند و به تهران بیاید.
نمی دانم آیا لازم است تا به سرگذشت و قصه هایی از دوره ي قبل از توبه به رسول نیز پرداخته شود یا نه؟ اما هر چه فکر میکنم به نظرم میرسد که بهتر است به طور کلی کاري به گذشته و به دوره ي قبل از توبه ي رسول ترك نداشته باشیم، زیرا مگر نه این است که خداوند در بخشی از سوره ي فرقان بعد از آنکه گناهکاران را به عذابی جاودان تهدید می کند در آیه ي ۶۹ میفرماید:
{{الا من تاب و امن و عمل عملا صالحا فاولئک یبدل االله سیئاتهم حسنات و کان االله غفورا رحیما}}
“مگر کسی که توبه کند و ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد که خداوند گناهان این گروه را به حسنات تبدیل می کند و خداوند آمرزنده و مهربان است.”

و مگر هشتمین جانشین و خلیفه ي پیامبر (صلی االله علیه و آله و سلم)، امام رضا (علیه السلام) به ریان بن شبیب نفرمود که:
گریه ي بر امام حسین (علیه السلام) تمام گناهان را محو و نابود میسازد؟
از ریان بن شیب روایت شده است که گفت: در یک روزي که اولین روز از ماه محرم بود به خدمت امام رضا (علیه السلام)مشرف شدم.
پس در آن روز امام رضا (علیه السلام) از من پرسید: اي پسر شبیب، آیا شما امروز روزه هستی؟
من عرض كردم :نه
پس خداوند دعاي زکریا را اجابت کرد و به فرشتگانش امر کرد تا آنها به حضرت زکریا در همان حالتی که در محراب به نماز ایستاده بود ندا دادند که: اي زکریا خداي متعال تو را به ولادت یحیی مژده و بشارت میدهد. پس هر کسی که در این اولین روز از ماه محرم روزه بگیرد و سپس از خداي متعال چیزي بخواهد خداوند دعاي او را مستجاب خواهد کرد همان طوری که دعاي حضرت زکریا (علیه السلام) را مستجاب کرد.
سپس امام رضا (علیه السلام) فرمود:
اي پسر شبیب، به درستی که محرم همان ماهی است که حتی کسانی که در گذشته و در قبل از اسلام زندگی می کردند نیز به خاطر احترامی که به این ماه می گذاشتند ظلم و قتل و كشتار را در این ماه به کلی ممنوع و حرام مي دانستند.
اما این قوم و امت نه بنابر روش و سیره اجدادشان به احترام و حرمت این ماه توجه و اعتنایی کردند و نه به شأن و حرمت پیغمبرشان توجه و اعتنایی کردند و بدون هیچگونه ملاحظه و تردیدي فرزند و ذریه ي پیغمبرشان را در این ماه کشتند و اهل حرمش را به اسارت گرفتند و مال و اموالش را به غارت بردند که خداوند هیچگاه از گناههاي آنها نگذرد و آنها را تا ابد نیامرزد.
اي پسر شبیب، هر گاه در حالتی بودي که به علت امر و موضوعی گریه ات گرفته است پس این اشکهاي خودت را فقط براي حسین بن علی بن ابی طالب (علیه السلام) بریز. براي آن عزیزي که او را به درستی که همانند گوسفند سر بریدند و همراه با او هجده مرد از اهل بیتش را نیز به قتل رساندند.
آن کشته شدگان و مردانی که بر روي همه ي زمین شبیه و مانندي نداشتند. این اشکها را براي آن عزیزي بریز که به خاطر کشته شدن و قتلش همه ي آسمانها و زمین به گریه درآمدند و چهار هزار فرشته و ملک براي نصرت و یاري کردن به او به سوي زمین شتافتند اما او را مقتول و جان باخته یافتند.
پس آن فرشتگان پریشان و غبار آلود بر سر قبر و تربت حسین (علیه السلام )تا قیام و ظهور قائم آل محمد (علیه السلام) در همانجا خواهند ماند و از انصار و یارانش خواهند شد و شعارشان نیز این است که (یالثارات الحسین) .
اي پسر شبیب، بدان که پدرم از پدرش و او از جدش روایت کرده است که زمانی که جدم حسین (علیه السلام) کشته شد از آسمان خون و خاکی سرخ رنگ شروع به باریدن کرد.

ادامه دارد ان شاءالله…

درباره ی

مطلب پیشنهادی

‏‎ماجراي توبه رسول ترک

‎ماجراي توبه رسول ترک باز هم ماه محرم از راه رسيده بود و تمام محله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *